Walden, czyli Życie w Lesie | H.D. Thoreau –inspirujący cytat i recenzja książki

„Walden” oraz „Obywatelskie Nieposłuszeństwo”, których autorem jest Henry David Thoreau, słynny transcendentalista i pisarz amerykańskiego pozytywizmu, to dwie książki spośród tych najważniejszych, jakie wpłynęły na cały mój dojrzały światopogląd. Lektura dzieł Thoreau w mojej opinii przede wszystkim wspomaga w otwartym wyrażaniu wyjątkowej kreatywności i osobowości każdego z nas. Zachęcają one do kroczenia w życiu własną ścieżką, pomimo obecności struktur społecznych, narzuconych przez konsumpcjonistyczny tryb życia uczestnikom cywilizacji.

Zapraszam do zapoznania się z fragmentem książki w postaci inspirującego cytatu, oraz z moją jej recenzją z portalu czytelniczego LubimyCzytac.pl

„Doświadczenie nauczyło mnie przynajmniej tego, że jeśli ktoś
zmierza pewnie w wymarzonym przez siebie kierunku
i stara się żyć zgodnie z tym, co sobie wyobraził,
spotka go niepowszedni sukces.”

– Henry David Thoreau –
„Walden, czyli życie w lesie”

Walden | Henry D. Thoreau – recenzja książki

Lektura dzieł Thoreau w mojej opinii przede wszystkim wspomaga w otwartym wyrażaniu wyjątkowej kreatywności i osobowości każdego z nas. Zachęcają one do kroczenia w życiu własną ścieżką, pomimo obecności struktur społecznych, narzuconych przez konsumpcjonistyczny tryb życia uczestnikom cywilizacji.

Nic w tym dziwnego, że odniosłem takie wrażenie w stosunku do „Walden”. Książka opisuje bowiem z poetycką szczegółowością, jak wygląda życie w pełni chwilą obecną w chatce położonej nad małym stawem pośrodku lasu, w otoczeniu natury oraz surowych nieraz warunków narzucanych przez rytmy pór roku, pogody i dostępu do zasobów. Nawet jak na obecne czasy, eksperyment socjalny i światopoglądowy, którego dokonał wtedy Henry David Thoreau – jest zaiste imponujący.
Proces uwalniania się od społecznych struktur, odkrywania własnej ścieżki i budowania własnego życia poznajemy z perspektywy doświadczonego filozofa transcendentalisty, pisarza i poety, ale także solidnie wykształconego przez rodzinę niedoszłego handlowca i „wzorcowego mieszkańca miasta”.

Thoreau postanowił porzucić „bogactwo” życia w portowym mieście w otoczeniu społeczeństwa nastawionego na zysk, na rzecz dzikości lasu, długich spacerów wokół pobliskiego stawu i samotnych wieczorów spędzonych przy łojowej świecy nad lekturą dzieł Homera w oryginalnym starogreckim.
Od własnoręcznego wzmocnienia i remontu odkupionej od właściciela ziemskiego chaty, zabezpieczenia studni, stworzenia sieci dostaw żywności ze wsparciem lokalnej społeczności, aż do pobytu w więzieniu w związku z odmową zapłaty podatków i ubezpieczeń – Thoreau ukazuje nam w „Walden” pełne spektrum doświadczeń uczestnika cywilizacji, który stęskniony za życiem w harmonii zgodnie z prawami natury, odważnie postanawia wziąć stery swego życia w swoje ręce, w ten sposób łącząc się z nieskończonym procesem zmian zachodzących w naszym wnętrzu i świecie wokół nas.

Największą zaletą „Walden” są jednak barwne, szczegółowe i poetycko zdobione opisy przyrody – do dzisiaj nad wyraz często cytowane przy okazji działań, mających na celu ukazanie społeczeństwu naturalnych, ekologicznych i alternatywnych metod na wyrażanie siebie w swoim własnym życiu.
Pisarz w obecności majestatu Natury nie próżnował – z wielką pieczołowitością zapisał na kartach „Walden” potężny ładunek inspiracji i rozbudzające wyobraźnię obrazy, płynące z bliskiego kontaktu z czystym środowiskiem, lasem, stawem i polami uprawnymi.

Polecam serdecznie tę lekturę wszystkim, którzy w Naturze i skromnym, spełnionym życiu poszukują albo swej nowej drogi, albo choćby chwilowej ucieczki od zgiełku miasta i cywilizacji. Jeżeli jest na świecie jakieś dzieło, które najlepiej i najszerzej opisuje naturalne, niezależne życie i harmonijne trwanie w chwili obecnej – jest to moim zdaniem właśnie „Walden”. Jest to niewątpliwie ponadczasowa (a uważam, że wręcz obowiązkowa) lektura dla wszystkich zainteresowanych głębią świadomej kreatywności i w pełni świadomego życia.

– Henry David Thoreau –
„Walden, czyli życie w lesie”
[ recenzja na LubimyCzytac.pl ]

Zobacz moją pełną kolekcję książek, recenzje i cytaty na profilu na portalu czytelniczym LubimyCzytac.pl :

[ KreatywnyKajetan.Blog na LubimyCzytac.pl ]

Kreatywna Lektura – więcej cytatów i recenzji

Zapraszam także do zapoznania się z innymi inspirującymi tłumaczeniami fragmentów świadomych dzieł literatury, które znajdziecie na mojej stronie internetowej w kategorii Kreatywna Lektura:

kreatywne polskie tłumaczenie

[ kreatywnykajetan.blog/category/kreatywna-lektura/ ]

Świadomej Kreacji!
☀️🌲🙏🌲🌊

Podziel się opinią

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s