Fundacja OnBoard | asystent kreatywny

Jako asystent kreatywny wspomagałem działania organizacyjne i medialne Fundacji OnBoard w okresie wczesnego lata 2021 roku, podczas przygotowań Fundacji do dalszego rozwoju w nowo obranym kierunku: edukacji związanej z systemami projektowania ekowiosek oraz dzielenia się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu budowania społeczności regeneratywnych i twórczych, opartych o permakulturę, naturalne budownictwo i własną produkcję zasobów.

W zakresie mojego wsparcia znalazła się kompleksowa organizacja planów działań kreatywnych Fundacji OnBoard na lato i jesień roku 2021. Podczas mojego miesięcznego pobytu na terenie tworzącej się lokalnej wspólnoty, wraz z prowadzącą Fundację Rodziną OnBoard stworzyliśmy plan dalszego działania, zapisany w postaci infografiki, integrującej bazę wiedzy z harmonogramem zadań. Plan działania powstał na bazie dobrze przeanalizowanych koncepcji, możliwości i zasobów, zidentyfikowanych podczas licznych spotkań organizacyjnych i mediacyjnych oraz burzy mózgów.

Plan organizacyjny objął identyfikację najważniejszych potrzeb, zasobów i możliwości rozwoju przyszłej Trójwioski-Ekowioski, po czym ustalenie priorytetów i możliwości potencjalnego powiązania zidentyfikowanych elementów. Cały proces projektowy i szereg regularnych spotkań w efekcie pozwoliły nam stworzyć dobrze przeanalizowaną listę zadań uszeregowanych według ich aktualnego priorytetu. Plan zadań został w ten sposób ściśle przystosowany do spełnienia potrzeb konkretnej lokalizacji i specyficznego dla Trójwioski-Ekowioski zespołu specjalistów oraz członków nowo tworzonej społeczności. Podczas jego przygotowywania opieraliśmy się o koncepcję czterech filarów projektowania ekowioski w metodyce EDE (Ecovillage Design Education), pochodzącą od międzynarodowej organizacji GEN (Global Ecovillage Network).


Asystent Kreatywny | charakterystyka działania | rola w Zespole

Moją metodykę współpracy w roli asystenta kreatywnego opieram o holistyczną filozofię rozwoju kreatywności i motywacji do działania jako element nie tylko zrównoważonego rozwoju zawodowego (profesjonalnego), a przede wszystkim zrównoważonego rozwoju osobistego, emocjonalnego i duchowego. Moją intencją jest taki dobór metod planowania i współpracy, który spełni potrzeby i skłoni do twórczego działania wszystkich uczestników procesu, bez względu na ich tło zawodowe, zdolności, pochodzenie czy cele.

Używane przeze mnie metody organizacji kreatywnej współpracy poprzez usprawnienie komunikacji w Zespole łączą w sobie nowoczesne założenia między innymi Map Myśli czy metodologii Scrum Agile wraz z klasyczną już w procesie organizacji pracy analizą SWOT (Siły Słabości Możliwości Przeszkody), a także zróżnicowanymi metodykami priorytetyzacji zadań.

Plany i założenia, stworzone podczas burzy mózgów i spotkań projektowych, są modyfikowane na podstawie regularnego i aktualnego feedbacku uczestników procesu. Pozwala to na bieżąco eliminować wyłaniające się na drodze do spełnienia celu przeszkody. Są nimi wyłaniające się podczas pracy identyfikowane na bieżąco potrzeby ‚żyjącego’ projektu : pozyskanie/ reorganizacja wymaganych zasobów, wspólna i indywidualna praca z konfliktami w Zespole, konieczność wykonania pewnych zadań kosztem rezygnacji z innych (priorytetyzacja ad hoc).

Podczas współpracy twórczej od samego początku aktywnie uczestniczę w życiu Zespołu, biorąc pełny udział w toczącym się procesie — nie tylko jako asystent kreatywny, lecz także jako uczestnik działań w zaplanowanym procesie (doświadczony na wielu polach wolontariusz), prowadzący prezentacje i warsztaty twórcze dla uczestników, spotkania w czasie wolnym i kręgi tematyczne. W trakcie pracy na bieżąco łączę spotkania organizacyjne, wykłady i prezentacje z wykonywaniem niewielkich zadań pobudzających kreatywność, motywujących do działania twórczego oraz pokonywania bieżących przeszkód w zakresie komunikacji i wydajności w Zespole Kreatywnym.


Organizacja pracy twórczej | Brainstorming, infografiki, identyfikacja zasobów i możliwości, priorytetyzacja zadań, doraźne działania twórcze

Infografika z wykorzystaniem metodyki Map Myśli, stworzona przeze mnie w ścisłej współpracy z prowadzącymi Fundację OnBoard, stała się osią dla projektu w momencie jego startu. W ramach spotkań projektowych udało nam się stworzyć solidny materiał, stanowiący punkt wyjścia oraz podstawę planu organizacyjnego dla dalszych działań Fundacji.

OnBoard Kreatywny Kajetan infografika
Fundacja OnBoard + Kreatywny Kajetan | infografika / Mapa Myśli / tabela organizacyjna

Najważniejsze elementy, wzięte pod uwagę podczas tworzenia infografiki-roadmap, uwzględniają takie zagadnienia, jak:

  • Analiza i udoskonalenie struktury organizacyjnej i realnych możliwości działania dla content’u strony internetowej : OnBoard _ Akademia | Fundacja | Sklep
  • Analiza i udoskonalenie narzędzi marketingowych Fundacji OnBoard w ramach: branding / nazwy / logotypy / identyfikacja wizualna / mapa SWOT (Siły Słabości Możliwości Przeszkody)
  • Analiza realnych możliwości oraz wynikająca z nich aktywizacja lokalnych społeczności w proces rozwoju regeneratywnej spółdzielni twórczej (marka Made In Ecovillage) oraz w inspirowany działaniami i filozofią Global Ecovillage Network proces projektowania i realizacji na terenie gminy Istebna regeneratywnej społeczności, opartej o model mieszkaniowy ekowioski, produkcję żywności w ramach ogrodu (docelowo: społecznego) opartego o założenia permakultury, a także produkcję rękodzieła oraz elementów infrastruktury ekowioski w ramach lokalnego warsztatu.
  • Wojtek OnBoard Tools — wsparcie w przełożeniu daru-cegiełki na produkt wykonany ręcznie z naturalnych materiałów, wspomagający edukację i komunikację oparte na umiejętności życia w zgodzie z Naturą, zwłaszcza wśród rodziców i dzieci. Design produktu został wyposażony w opisy marketingowe w języku polskim i angielskim oraz o projekt dodatkowych akcesoriów (karty do gry, kartki z podziękowaniami, opakowania), które stworzyłem na bazie wytycznych i wraz z Rodziną OnBoard jako odpowiedź na najbardziej bieżące potrzeby projektu.

Edukacja Alternatywna | Montaż filmów promocyjnych dla lokalnych placówek edukacyjnych

Podczas współpracy z Fundacją OnBoard wykorzystałem i rozwinąłem swoje umiejętności w zakresie montażu krótkich filmów, promujących lokalne placówki edukacyjne. Zainspirowany tą formą alternatywnej edukacji dla społeczności regeneratywnych, postanowiłem także utworzyć na swoim kanale YouTube listę odtwarzania, w ramach której dzielę się z Wami najciekawszymi inicjatywami, filmami promocyjnymi oraz materiałami dydaktycznymi, które spotykam na swojej drodze rozwoju w Polsce, wspierając w ten sposób aktywację i rozwój lokalnych społeczności.

Oto dwa filmy promocyjne wykorzystujące moje zdolności montażowe i reżyserskie, stworzone wraz z Fundacją OnBoard w celu wsparcia i promocji lokalnych inicjatyw edukacji alternatywnej podczas mojego pobytu w budującej się Trójwiosce-Ekowiosce :

Więcej ciekawych treści związanych z edukacją alternatywną w Polsce znajdziecie na playlist Edukacja Alternatywna na moim kanale YouTube. Zapraszam także do zapisania playlist i subskrypcji kanałów Kreatywny Kajetan i Fundacja OnBoard na YouTube (linki znajdziecie na dole tego wpisu).

Edukacja Alternatywna | playlist na kanale YouTube Kreatywny Kajetan

Ekowioski | Permakultura | Społeczności Regeneratywne | Napisy PL dla filmów popularnonaukowych na YouTube

Współpraca z Fundacją OnBoard pozwoliła mi również zidentyfikować i rozwinąć swoje zdolności w tworzeniu napisów dla filmów dokumentalnych i krótkich filmów promujących idee Ekowiosek, Permakultury i Społeczności Regeneratywnych — część napisów stworzonych przeze mnie podczas naszej współpracy odnajdziecie na platformie YouTube.

Moją intencją jest kontynuacja tworzenia tłumaczeń dla treści właśnie w tej tematyce, jakże ważnej dla zrównoważonego rozwoju ludzkości na planecie Ziemia. Każdy ciekawy film z moimi napisami lub nagraniem lektorskim (czy też polecany, z dobrym polskim tłumaczeniem w wykonaniu innych twórców) pojawi się na moim kanale YouTube na playlistach Kreatywne Polskie Tłumaczenia oraz Ekowioski | Permakultura | Społeczności Regeneratywne.

Ekowioski | Permakultura | Społeczności Regeneratywne | playlist na kanale YouTube Kreatywny Kajetan

Fundacja OnBoard

Fundacja OnBoard prowadzi działania na rzecz edukacji, elektromobilności i ekologicznego transportu. Popularyzujemy rekreację i sporty deskowe oraz ideę wykorzystania lekkich pojazdów, m.in longboardów z napędem elektrycznym jako środka transportu dostępnego dla każdego, na całym świecie i przez cały rok. Szczegółowe cele Fundacji OnBoard zawarte są w statucie.

Cele fundacji OnBoard są realizowane m.in przez aktywizację ruchową dzieci i młodzieży, organizowanie im aktywnego wypoczynku, prowadzenie warsztatów i kampanii społecznych.

Fundacja OnBoard

Odwiedź stronę internetową Fundacji OnBoard, aby dowiedzieć się więcej :

[ OnBoard365.org ]


SUBSKRYBUJ kanał Kreatywny Kajetan na YouTube :
[ www.youtube.com/c/KreatywnyKajetan?sub_confirmation=1 ]

Kanał Fundacja OnBoard na YouTube :
[ https://www.youtube.com/channel/UCHCXfGw4pLQpykePSOErzYA/featured ]

Podziel się opinią

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s