Elegancki, lekki i wytrzymały mebel wykonany w technologii Kartonowej Kratownicy. Kontynuacja eksperymentów twórczych z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, rozpoczętych przez DEADLINE i KOSTKĘ.

Tym razem rzut modułu konstrukcyjnego mebla jest oparty nie tylko na prostym ruszcie kratownicowym, ale wykorzystuje giętkość elementów i prosty, symetryczny układ do stworzenia bardziej sztywnej, wytrzymałej i estetycznej formy, niż w przypadku KOSTKI.

des-frakton_stolik

Mebel (stolik / półka / pufa) jest stworzony ponownie przy użyciu odpowiednio naciętych paneli z tektury falistej, pochodzącej z opakowań z recyklingu. Brzegi złożonych paneli są połączone dzięki użyciu czarnych, plastikowych grzbietów do dokumentów.

Sprawia to, że mebel można stworzyć bez użycia kleju, jedynie nacinając tekturę przy pomocy nożyka tapicerskiego. Technika ta pozwala na wykorzystanie maksimum właściwości konstrukcyjnych modułu i uzyskanie przy tym bardzo prostej, eleganckiej i elastycznej formy.


FRAKTON warsztaty pracy twórczej podczas wydarzenia Osada Twórców 2017

Kartonowa Kratownica, FRAKTON i KOSTKA stały się podstawą warsztatów pracy twórczej, które przeprowadziłem podczas mojego pobytu w Osadzie Twórców fundacji Cohabitat :

Kreatywność Na Warsztacie | Osada Twórców 2017-2020
[ wpis na Blogu KreatywnyKajetan.Blog ]

Podczas tych warsztatów w przystępny sposób wyjaśniam, jak samodzielnie wykonać masę pożytecznych i estetycznych przedmiotów przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu, wraz z użyciem prostych narzędzi, łatwo dostępnych dla każdej osoby zajmującej się majsterkowaniem (także amatorsko).

Przede wszystkim skupiamy się na stworzeniu małych funkcjonalnych mebli, wykonanych z kartonowych pudeł z tektury falistej. Okazuje się, że wykonanie ich to w istocie prosta, dająca wiele zabawy i satysfakcji praca. Dzięki udziałowi w warsztatach każda osoba zainteresowana tematyką i posiadająca nawet bazowe umiejętności manualne będzie umiała wykonać we własnym zakresie proste przedmioty codziennego użytku.

Tym samym mam nadzieję pomóc każdemu odbiorcy w obudzeniu swojej kreatywności, dostrzeżeniu potencjału ukrytego we własnej pracy twórczej, oraz uzyskaniu zupełnie nowego spojrzenia na filozofię zero-waste. Doświadczenie to daje nam nowy ogląd na design przedmiotów codziennego użytku. Pomaga dostrzec możliwości, jakie przynoszą wytrzymałe, estetyczne i łatwo dostępne w każdym gospodarstwie domowym materiały, na co dzień zwykle traktowane jako zbędne odpady.


FRAKTON Gwiazda | Lampa dekoracyjna LED na spotkanie fanów muzyki elektronicznej

Dzięki dodaniu do bazowego modułu odpowiednich wycięć, pomalowaniu tekturowej powierzchni pomarańczowym fosforyzującym sprayem, po czym umieszczeniu paska diod LED wewnątrz zestawu trzech połączonych modułów, stworzyłem zestaw lamp dekoracyjnych.

Dekoracje zostały wykorzystane z powodzeniem jako oświetlenie baru oraz szatni podczas zamkniętej imprezy klubowej wrocławskiego kolektywu związanego z organizacją imprez muzyki elektronicznej (psychedelic trance, techno, chill, ambient).


Kartonowa Kratownica | FRAKTON | KOSTKA | Podręcznik

Planuję przygotowanie kolejnego ogólnodostępnego podręcznika z serii Kartonowa Kratownica, w którym opiszę jak stworzyć tę prostą, wielofunkcyjną konstrukcję. Podręcznik ma opisywać, jak z identycznych materiałów, co te pozwalające na zbudowanie KOSTKI , stworzyć dającą o wiele większe możliwości, bardziej złożoną i estetyczną, nie wymagającą użycia kleju strukturę: FRAKTON.

Oto kilka poglądowych stron z nowego podręcznika:

Założeniem przyświecającym mojej amatorskiej publikacji jest szeroko zakrojona promocja wzornictwa bazującego na filozofii zero-waste, wykorzystującego materiały pochodzące z recyklingu. Chcę, aby dzięki tej serii publikacji każda osoba zainteresowana tematyką i posiadająca nawet bazowe umiejętności manualne umiała wykonać we własnym zakresie proste przedmioty codziennego użytku.


materiały i narzędzia

FRAKTON Mebel

Materiały z recyklingu: podłużne arkusze tektury falistej pozyskane z rozłożonych paczkowych pudeł kartonowych w formacie 30×50 cm; Narzędzia: nożyk tapicerski, biurowa linijka metalowa, zszywacz, biurowe listwy plastikowe na grzbiety dokumentów; Lampa: paski LED, zasilane akumulatorami, pomarańczowy fosforyzujący spray.

FRAKTON Podręcznik

Microsoft Word — edycja tekstu i skład publikacji, eksport do formatu PDF

GIMP | paint.net — edycja fotografii i ilustracji, kolaże

2 Komentarze

    1. Dzięki za Twoją pozytywną opinię. 🙂
      Szklany blat znalazłem w garażu jako dawny blat ze szczytu małej, drewnianej szafki nocnej. Od razu spodobał mi się pomysł użycia go w moim meblu.

      Żeby pominąć użycie kleju, ale usztywnić go w jednej pozycji, wykorzystałem te plastikowe grzbiety dokumentów, które łączą konstrukcję z kartonu — zauważ, że wystają około 5mm ponad powierzchnię blatu. A to dlatego, że na wysokości, na której łapią blat, są w nich zrobione nożykiem i pilnikiem małe wgłębienia — to właśnie w nich jest zagnieżdżona szklana płyta.

      Polubienie

Podziel się opinią

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s