CZŁOWIEK I JEGO SYMBOLE | CZERWONA KSIĘGA | Recenzje książek C. G. Junga

Obchodzimy dziś urodziny Carla Gustava Junga 🎉 pioniera nowoczesnej psychologii, wspaniałego naukowca, badacza i lekarza. Moim ukłonem w stronę Mistrza w tym dniu na pewno będzie polecenie Wam dwóch z jego najprzystępniej opisanych i najlepiej wydanych książek w formie krótkich recenzji dla portalu LubimyCzytac.pl.
Oprócz tego dzielę się poniższym cytatem, pochodzącym od polskiego instytutu popularyzującego psychologię w ujęciu jungowskim Raven – Instytut Studiów Kulturowych. Słowa te pięknie podsumowują ideę kolektywnej nieświadomości, stwarzającej na podstawie naszych emocji, myśli i przekonań warunki w otaczającym nas świecie.
Zapraszam do świadomej lektury!

źródło : RAVEN Instytut Studiów Kulturowych w Czeladzi
[ http://www.facebook.com/ravenedu/photos/a.340327543018332/1420531338331275/ ]
| www.raven.edu.pl | facebook.com/ravenedu/ |

Te dwa zdania opisują także moją historię.
I Twoją. I jej, i jego.
Właściwie pięknie podsumowują to,
jak wszystko się ‚staje’ w życiu.
W tym ujęciu wszyscy tworzymy
złożoną z małych ‚kółeczek zębatych’
jedną Świadomość,
której niejedynym (sic!) różnicującym się
w indywidualności celem jest…
przeżywać to życie.
Doświadczać, odkrywać,
radować się, pracować i bawić.
Dziękuję za ten cytat. 🙏

Udostępniam wraz z recenzjami dwóch książek Junga na mojej stronie Facebook 😉 zapraszam zainteresowanych twórczością Junga i innymi poszerzającymi świadomość pozycjami literackimi i popularnonaukowymi do odwiedzenia mojej strony

Kreatywny Kajetan https://www.facebook.com/kreatywnykajetan/posts/2942836562637223 ]

– Wszystkich zainteresowanych psychologią i tajemnicami ludzkiej duszy koniecznie wysyłam z misją do biblioteki bądź księgarni, w celu pozyskania choć tych dwóch pozycji od profesora Junga. 😉 Moi drodzy, zwłaszcza Kreatywni – warto!


CZŁOWIEK I JEGO SYMBOLE | red. C. G. Jung

[ źródło : lubimyczytac.pl/ksiazka/4846290/czlowiek-i-jego-symbole ]
[ źródło : lubimyczytac.pl/ksiazka/4846290/czlowiek-i-jego-symbole ]

[ strona książki ]
CZŁOWIEK I JEGO SYMBOLE
[ na LubimyCzytac.pl ]

Jedno z najbardziej przystępnych i dobrze zredagowanych opracowań na temat jungowskich badań nad istotą archetypów, marzeń sennych, a przede wszystkim zawartych w treści naszej podświadomości symboli, od pokoleń kształtujących ludzki obraz świata.

Ujęcie całości w postaci czytelnie zaprezentowanych prac naukowych kolejnych autorów, z których moje ulubione fragmenty stanowią zwłaszcza rozpoczynający książkę świetnie zredagowany wykład Junga na temat istoty symboli oraz archetypów; oraz następujące po nim wspaniałe opracowanie Josepha Hendersona, które zwróciło moją uwagę na wykorzystanie starożytnych i współcześnie rozumianych symboli w badaniach nad szamanistycznymi praktykami rdzennych plemion amerykańskich.
Polecam zwłaszcza pragnącym zgłębić wiedzę na temat archetypu ‚ścieżki bohatera’, poruszanego przy okazji tych badań.

W obszernej pierwszej części C. G. Jung syntetycznie wprowadza i przedstawia „sferę nieświadomości” oraz pochodzenie symboli i archetypów.
Amerykański analityk i psychiatra Joseph Henderson ilustruje pojawienie się wzorców archetypowych w starożytnych mitach, eposach i pierwotnych obrzędach inicjacyjnych.
Marie-Louise von Franz, współzałożycielka Instytutu C. G. Junga w Zurychu, omawia proces „indywiduacji”, pokazując, jak bardzo nieświadomość stanowi dopełnienie świadomości człowieka, co pozwala uzyskać pełnię i równowagę.
Następnie Aniela Jaffé, słynna biografka Junga, proponuje specjalny klucz interpretacji sztuk wizualnych z uwzględnieniem archetypów i rozumienia symboli.

Ostatnią częścią książki jest rewelacyjne studium przypadku: zastosowanie terapii jungowskiej przez renomowaną analityczkę Jolandę Jacobi pokazuje, jak bardzo skutecznie można korzystać z marzeń sennych w psychoterapii.
[ źródło: http://www.znak.com.pl/…/czlowiek-i-jego-symbole-jung… ]

Ogólnie ujmując, książka ta to przystępnie podana ciekawa wiedza w pigułce, nawet (zwłaszcza) dla tych, których nuży ‚naukowy’ język większości wydanych prac Junga — niezwykle przyjemna lektura.


CZERWONA KSIĘGA | C. G. Jung

[ strona książki ]
CZZERWONA KSIĘGA
[ na LubimyCzytac.pl ]

Niezwykła podróż poprzez meandry ludzkiej psyche. Dzieło zarówno ukazujące inspiracje, jak i będące podsumowaniem wieloletnich badań jednego z ojców współczesnej psychologii.

Z początku to barwny zapis marzeń sennych badacza, prowadzący do jego osobistej analizy symboli i archetypów spotykanych w religiach, mitach, a nawet tradycji alchemicznej czy dziełach filozofii Zachodu i Wschodu.

Z czasem zamienia się jednak w opowieść bliską każdemu człowiekowi – opowieść o poszukiwaniu istoty naszej Duszy, relacji tego co w nas racjonalne i mistyczne.

To arcyważne dzieło na drodze pogodzenia nauki i duchowości – a także bezcenna wskazówka na drodze do odkrycia osobistego znaczenia relacji Człowieka z Bogiem.


[ recenzje książek mojego autorstwa, dla portalu LubimyCzytac.pl ]

[ obserwuj mnie na LubimyCzytac.pl : https://lubimyczytac.pl/profil/2108948/Kreatywny_Kajetan ]

Więcej recenzji książek, ciekawych fragmentów, inspirujących cytatów i tłumaczeń znajdziecie
na stronie [ www.KreatywnyKajetan.Blog ] oraz
na stronie FB [ facebook.com/KreatywnyKajetan ]
i na kanale YouTube [ youtube.com/c/KreatywnyKajetan ]

Świadomej Kreacji!
☀🙏🤲

Podziel się opinią

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s