Coś się kończy, coś się zaczyna | Podsumowanie wiodących tematów roku 2018

Zanim dokonamy medialnego podsumowania ubiegłego roku w tematyce rozwoju społecznej świadomości ekologicznej, zacznijmy od powtórzenia najczęściej przytaczanej w mediach obserwacji:

Reakcja ogółu społeczeństwa tak zwanych „krajów rozwiniętych” na nadchodzące zmiany na Ziemi jak dotąd, niestety, nie napawa optymizmem. Nadchodzący rok z pewnością zapoczątkuje globalne zmiany w sposobie funkcjonowania naszej cywilizacji w ekosystemie oraz otworzy oczy ludzkości na zupełnie nowe możliwości, jakie daje nam rozwój zaawansowanej technologii. Zjawiska te dotkną jednakowo społeczeństwa, władze, media i twórców na całym Świecie.

Wyraźnymi sygnałami potrzeby przyspieszenia społecznego dialogu i wyciągnięcia właściwych wniosków na przyszłość jeszcze przed zakończeniem roku stały się na pewno wyniki rozmów podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Polsce i skutki równolegle odbywających się publicznych demonstracji, takich jak protesty „żółtych kamizelek” we Francji.

Podsumowania medialne obydwu zjawisk moim zdaniem sugerują, że jako społeczeństwo wciąż nie jesteśmy w pełni przygotowani na odpowiedzialne zmierzenie się z nadchodzącą przyszłością.

Tymczasem powstają już projekty rewolucyjnych międzynarodowych umów i aktów prawnych. Wraz z poparciem ogółu społeczeństwa pozwoliłyby one rozwinąć skrzydła wielu inicjatywom, tak bardzo potrzebnym w tym skomplikowanym czasie. Na zauważenie w świadomości społecznej czekają takie szeroko zakrojone działania, jak:

  • wspierający światową ekonomię i ekologię rozwój przemysłu związanego z powtórnym wykorzystaniem odpadów;
  • produkcja i lokalna dystrybucja żywności i przedmiotów codziennego użytku, tworoznych we własnym zakresie; czy
  • samowystarczalne kooperatywy mieszkaniowe.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, tworzy idealne tło dla podsumowania treści wiodących prym w mijającym roku. W mediach związanych z nowinami technologicznymi pojawiła się całkiem spora ilość nowych wątków i dyskusji związanych z ochroną środowiska Ziemi i transformacją ludzkiej świadomości. Ich obecność wynika nie tylko z panującej (zwłaszcza wśród młodzieży) mody na ekologiczne życie.


elon_musk27s_tesla_roadster_284011030419229

Wśród gorących tematów roku 2018 znajdziemy bowiem przede wszystkim wizje dotyczące najbliższej przyszłości. Niektóre z nich jeszcze niedawno postrzegane były jako science-fiction z definicji, obecnie zaś zmieniają się w fundament realnego dialogu społecznego na międzynarodową skalę. W mijającym roku przez portale społecznościowe często przewijały się między innymi takie treści, jak:

  • udostępnianie i wykorzystanie w szerokim zakresie zaawansowanych technologii cyfrowych (w tym przede wszystkim Poszerzonej Rzeczywistości i Sztucznej Inteligencji);
  • pomysły na eksplorację bliskiej przestrzeni kosmicznej w przeciągu najbliższych dekad (kto dziś nie zna nazwiska Elona Musk’a i nie widział zdjęcia samochodu krążącego po orbicie okołoziemskiej, zmierzającego w stronę Marsa?);
  • rosnąca popularność działań edukacyjnych związanych z promocją permakultury, naturalnego budownictwa, recyklingu zasobów i wytwórczości lokalnej;
  • zmiany w prawie międzynarodowym, zmierzające do stopniowego ograniczania skutków wyniszczających cywilizację zjawisk: nadmiernej produkcji i spożycia materiałów pochodzenia odzwierzęcego, niszczenia lasów równikowych w związku z nadprodukcją tanich olejów i paszy niskiej jakości, emisji ton plastikowych śmieci do oceanów (widocznym podsumowaniem tego trendu niech będzie informacja o tym, jak międzynarodowy słownik Collins uznał „jednorazowy” za wiodące słowo roku 2018);
  • intensywny rozwój przemysłu związanego z pozyskaniem i wykorzystaniem energii odnawialnej (zwłaszcza solarnej i wiatrowej, czy wykorzystywanej w pojazdach elektrycznych zastępujących te oparte na benzynie)

Podsumowanie najczęściej omawianych trendów z dziedziny zrównoważonego rozwoju możemy znaleźć w języku angielskim na świetnie przygotowanej stronie
Future Sustainability 2018.

Wszystkie te pomysły mają na celu poprawę kondycji naszej cywilizacji poprzez umożliwienie naszego powrotu do świadomego współżycia z Naturą. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii i metod komunikacji, te wizje z dnia na dzień stają się coraz bardziej realne.

Mamy już przygotowane pole do działania na niespotykaną dotąd skalę. Jak jednak zamierzamy wykorzystać nasze nowe możliwości w praktyce? Jak może nam w tym pomóc twórczość?


Źródła:

Forbes, Towards Data Science, Space.com, Collins Dictionary, Forum For The Future

Podziel się opinią

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s