Rozgrzewka twórcza

Złota, polska jesień zagościła już na dobre w miastach, parkach i lasach.
Wśród wirujących na wietrze kolorowych liści łatwo odnaleźć inspiracje, choć chłód i długie noce zapędzają twórców raczej pod koc z kubkiem gorącej kawy w dłoniach niż do intensywnej, kreatywnej pracy.

Oto garść prostych porad, jak skutecznie pobudzać swoje moce twórcze jesienią.

providence-doucet-142510-unsplash.jpg
Photo by Providence Doucet on Unsplash

Powiększ przestrzeń do działania

Coraz mniej zajęć na świeżym powietrzu? Rzeczywiście, sezon na twórcze warsztaty uliczne, festiwale sztuki pod chmurką i przyciągające ludzi wystawy w przestrzeni miejskiej już się skończył.

Nie oznacza to jednak, że mamy zamknąć się w domach i czekać na wiosnę, by znów zacząć tworzyć. Właśnie ze względu na panujące na zewnątrz warunki, a także rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego, jesień jest idealnym czasem do przyciągnięcia nowych odbiorców do spotkań artystycznych, koncertów, targów czy pokazów filmowych.

Jeśli więc odczuwasz w otoczeniu wyraźną, jesienną aurę – koniecznie znajdź trochę czasu na wyjście z domu i spotkania z ludźmi, nawet jeśli jesteś nieugiętym introwertykiem lub introwertyczką. To właśnie teraz oferta wszelkiego rodzaju twórczych zajęć staje się najbogatsza, dlatego to najlepszy czas w roku na poszerzenie swoich horyzontów i spróbowanie czegoś nowego.

W ten sposób co najmniej poskromisz rutynę, a na pewno złapiesz nieco inspiracji i motywacji. O tej porze roku będą one szczególnie pomocne w utrzymaniu twórczego działania na wysokim poziomie.

Znajdź swój rytm

Długie, zimne noce to zawsze oznaka nadchodzącego spadku formy. Z naturalnych względów nasze ciało szuka teraz przede wszystkim ciepła i głębokiego relaksu, dlatego zrobi wszystko, abyśmy odpoczywali jak najdłużej i objadali się jak najwięcej. Najłatwiejsze wydaje się po prostu poddanie się tym podszeptom organizmu – jednak powinniśmy być uważni.

Brak światła i nieco cięższa dieta niestety wpływają negatywnie na nasz poziom koncentracji i obniżają naszą produktywność. Na przełomie jesieni i zimy wzmagają także uczucie zniechęcenia, a u co wrażliwszych z nas mogą nawet powodować sezonowe stany depresyjne.

Jeśli pomimo deszczowej pogody i ogólnego znużenia chcemy zachować twórczy wigor, powinniśmy teraz szczególnie dążyć do tego, aby zrównoważyć swój tryb życia. Najważniejsze będzie zajęcie się podstawami: światłem i odpowiednią dietą.

krissia-cruz-353941-unsplash.jpg
Photo by Krissia Cruz on Unsplash

Zadbaj o światło

Największym sprawcą spadku formy w okresie jesiennym jest zdecydowanie brak światła. Dlatego maksymalne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego i prawidłowa organizacja oświetlenia w miejscu pracy będą podstawą naszego dobrego samopoczucia w ciągu nadchodzących coraz krótszych dni.

Jeżeli chodzi o wykorzystanie światła słonecznego w ciągu dnia, sprawa jest prosta. Wczesny ranek posłuży nam idealnie jako czas na kreatywny research i rozgrzanie ciała przy pomocy lekkostrawnego posiłku i ciepłego napoju. Większość z nas wykazuje szczyt aktywności od późnego poranka, poprzez całe popołudnie (wliczając w to kilka krótkich przerw), aż do zachodu słońca i zjedzenia najobfitszego posiłku.

Postarajmy się w tym czasie jak najpełniej wykorzystać światło słoneczne. W miejscu pracy utrzymaj otwarte żaluzje czy zasłony. Jeżeli tworzysz w kreatywnej grupie, upewnij się, że układ stanowisk nie wyklucza nikogo w zespole od dostępu do naturalnego oświetlenia.

Wieczorem, lub w innych sytuacjach gdzie dostęp do naturalnego światła jest ograniczony, dobrze zaplanuj oświetlenie osobnego miejsca do pracy i do relaksu. Użycie światła odbitego i rozproszonego jest dobrym, choć nie idealnym sposobem na zapewnienie sobie zastrzyku energii zamiast senności i zmęczenia.

Bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na nastrój w użytkowanej przestrzeni, jest temperatura światła. W warunkach pracy najlepiej jest stosować rozproszone światło białe o wysokiej temperaturze barwowej, natomiast światło o temperaturze niskiej, najczęściej spotykane w kolorze żółtym, jest pomocne w pomieszczeniach przeznaczonych na relaks.

Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie kolorowego oświetlenia. Odpowiednio dobrane, będzie cennym wsparciem w utworzeniu nastroju sprzyjającego twórczej pracy. Wrócę jeszcze do tematu jesiennej kolorystyki w dalszej części wpisu.

Zupa zamiast frytek

Dobrym, uniwersalnym sposobem na jesienny relaks jest robienie relatywnie częstych, ale krótkich przerw od pracy (np. chwila medytacji, trzy minuty jogi, zjedzenie owocu albo spokojne wypicie ciepłego napoju).

W czasie tych przerw ważnym elementem rytmu dnia jest jedzenie, którym się karmimy. Najlepsze dla zachowania zdrowia mogą okazać się potrawy rozgrzewające i wilgotne – nie bez powodu jesień to tradycyjny czas powrotu do zup oraz dań pieczonych i duszonych. W połączeniu z oczyszczaniem organizmu z niepotrzebnych złogów (jesień to idealny czas na takie oczyszczanie!) i zapewnieniem sobie sezonowych owoców (jabłka i gruszki) jako przekąski – odpowiednia dieta może w znaczącym stopniu przyczynić się dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a tym samym pozwolić nam na swobodne korzystanie z pokładów kreatywnych inspiracji.

Więcej na temat zdrowego, jesiennego odżywiania możecie dowiedzieć się z wpisu na blogu simplife.pl, który znalazłem niedawno w Sieci, i który serdecznie polecam:
https://simplife.pl/2018/10/05/dieta-jesienna-co-jesc-dla-zdrowia-i-dobrego-samopoczucia/

rawpixel-1118340-unsplash
Photo by rawpixel on Unsplash

Dobrze odpoczywaj

Przedłużająca się noc wpływa na nasz naturalny rytm czuwania i snu. Szczególnie nieznośnie odczuwają to ci z nas o chronotypie skowronków oraz ci, którzy angażując się w standardowy pracowniczy tryb dobowy są zmuszeni do wstawania z łóżka o wczesnych godzinach porannych.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że około godziny 6:00 rano u większości z nas naturalnie spada poziom melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za jakość snu, wydzielanego głównie w ciemności). W ciągu lata pozwala nam to szybciej stanąć na nogi, a tymczasem zbyt mała ilość światła słonecznego wczesnym, jesiennym rankiem zachęca ciało do dłuższego odpoczynku.

Jakość snu w znacznym stopniu wpływa na poziom naszej koncentracji i produktywności w ciągu dnia – dlatego postaraj się o zrównoważenie rytmu okołodobowego, dostosowując jak najlepiej swój plan zajęć do okresów wzmożonej aktywności umysłowej i fizycznej w ciągu dnia.

Jako, że u każdego z nas rytm okołodobowy przebiega nieco inaczej – sprawdź, jaki jest twój chronotyp i w jakich porach dnia występują u ciebie okresy zwyżki energii oraz momenty na zwolnienie tempa i chwilę odpoczynku.

ekamelev-710213-unsplash.jpg
Photo by Егор Камелев on Unsplash

Pamiętaj też, żeby nie przemęczać się zbytnio. Jesienią naturalnie potrzebujemy większej ilości odpoczynku niż latem. Niepotrzebne przeciążanie ciała w tym okresie może podziałać na kreatywność równie źle, co nierozważne lenistwo.

A jeśli już dopada cię jesienna depresja i nie podoba ci się nic, ale to zupełnie nic, co produkujesz – zamiast surowo krytykować swoje działania i zmuszać się do bycia twórczym wbrew swojemu naturalnemu zegarowi, odpocznij porządnie.
W słabszym dniu czasem lepiej jest przeczytać książkę, obejrzeć film, czy przejść się o zmroku przez pełne kasztanów ulice, aby później móc cieszyć się wysokim poziomem kreatywności w chwili, gdy będzie ci on niezbędny.

Trochę kolorów

Ulubioną cechą jesieni jest dla wielu z nas kolor. Dywan z opadłych liści w parku, zmieniające barwę diody LED oświetlające ściany, czy faktura dodatków w wystroju pomieszczeń – wszystkie te detale mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz jesienny nastrój i pobudzić w nas kreatywne moce.

Przykładem kreatywnej zabawy kolorami może być zmieniająca kolory lampka wykorzystująca pasek z diod LED, w którą zamieniłem jeden ze swoich amatorskich projektów (FRAKTON):

Ciekawostką jest też fakt odbijania się białego rozproszonego światła z różną częstotliwością od powierzchni w kontrastowych, intensywnych kolorach. Zabawa ze światłem białym odbitym od dwóch powierzchni w kontrastujących barwach intensywnej zieleni i czerwieni pozwala ujrzeć efekt wizualny „warstw cieni”.

Obiekty oświetlone takim światłem sprawiają ciekawe wrażenie – zupełnie, jakby były oglądane przez stary typ okularów do oglądania obrazów w 3D. Polecam wypróbować we własnym zakresie!

41506450_564128340670280_954156349497802752_o.jpg
Photo by Karolina Rejdych & KreatywnyKajetan

Kolory w otaczającej nas przestrzeni mogą bardzo dobrze wpłynąć na nastrój.
Odcienie czerwieni, pomarańczu i żółci wspaniale współgrają z kolorystyką jesiennej przyrody, będąc jednocześnie zachętą do intensywnego działania, pozytywnych przemyśleń i relaksu (szczególnie pomarańczowe oświetlenie). Dobrze powinna także zadziałać ciepła zieleń (kolor nadziei i naturalnej energii).

Barwy chłodne (błękity, fiolety) pobudzają umysł i pozwalają się skupić — są szczególnie pomocne w ciepłej, letniej aurze. Co do użycia ich przy tworzeniu jesiennej przestrzeni do pracy twórczej – poza wykorzystaniem ich w konkretnych projektach – skłaniam się jednak do odłożenia barw chłodnych na późniejszy, cieplejszy okres roku.

Pozytywne nastawienie i wewnętrzna motywacja

gabby-orcutt-74607-unsplash
Photo by Gabby Orcutt on Unsplash

Nic tak nie pobudza twórczo, jak optymizm i skupienie uwagi na robieniu tego, co tak naprawdę uwielbiamy. Dlatego w dowolnym rytmie, jaki przyjmiemy, zawsze znajdźmy czas dla swoich pasji i dla swojego kreatywnego rozwoju.

Życzę wam wszystkim, Twórcy, dużo ciepła, odpoczynku i wielu zrealizowanych pomysłów tej jesieni!

Podziel się opinią

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s